Blogi

Robottolmuimeja vs tolmuimeja – kumb valida?

Robottolmuimeja vs tolmuimeja – kumb valida?

Robottolmuimejad on viimastel aastatel teinud läbi suure arenguhüppe. Need on muutunud aina võimsamaks ja võimekamaks, nende tööaeg on muutunud pikemaks ja müratase seevastu madalamaks. Tänu sellele on nendest saanud paljudes majapidamistes asendamatud seadmed, mis garanteerivad regulaarselt puhtad põrandapinnad.

Lase sel kõik pinnad koristada, olles samal ajal õues koeraga jalutamas või sõpradega kodust väljas meeldivalt aega veetmas. Eriti võidavad sellest seadmest aktiivsed, kiire eluviisiga inimesed, kelle päevakavas ei ole sekunditki üleliigset aega koristamisele kulutamiseks. Samuti hindavad seda laste ja koertega pered, kus segadust kipub veidi rohkem tekkima ja seega vaja sagedamini puhtust taga ajada. Automaatsed robottolmuimejad on kompaktsed ja ei võta palju ruumi, ent on alati töövalmis ja aitavad põrandad igapäevaselt oluliselt puhtamad hoida.

Kas tavalise tolmuimeja saab nüüd kapist välja visata? Enne seda tegemist, on oluline läbi mõelda oma vajadused ning valida enda kodu ja koristamisharjumuste põhjal õiget tüüpi tolmuimeja. Toome järgnevalt välja mõned robottolmuimejate suuremad eelised ning ka olukorrad, mil klassikaline toode endiselt parema töö teeb.

Koristamise ajastamine

Robottolmuimejate üks võlu seisneb selles, et sul on võimalik see omaette tuppa töötama jätta. See suudab vaevata koristada kogu elamise, jättes sulle vabaduse tegeleda asjadega, mida sa naudid. Pane see toas tööle ja võta koristamise asemel aega õues trenni tegemiseks või niisama naabruskonnas jalutamiseks. Olenevalt elamise suurusest läheb sel koristamiseks keskmiselt aega 30 min kuni 60 min, mis on täpselt paras aeg, et jõuda näiteks toidupoes käia. Toad korras ja ostud tehtud – kaks asja justkui ühe korraga!

Lisaks omaette töötamisele, saad seadme määrata regulaarselt koristama teatud päevadel ja kellaaegadel. Nii on su kodu põrandad alati puhtad, ilma et sa peaksid koristamist meeles pidama ega sel ajal kodus isegi olema. Näiteks saad sa roboti koristamise planeerida tööpäevade pärastlõunaks, et töölt koju jõudes ootaksid sind puhtad põrandad. Igapäevane regulaarne koristamine on ehk mõistlik juhul, kui majapidamises on lemmikloomad, kes ajavad karva. Kui su kodu aga igapäevast puhastamist ei vaja, võid robottolmuimejad ajastada korra nädalas puhastama, et tagada koristamises regulaarsus. Mugav ja automaatne lahendus ning võid unustada vabandused, et “jälle ei jõudnud koristada”. 

Enamus uuemaid robottolmuimejaid on juhitavad nutitelefoni kaudu, kus määrata seadme koristamissageduse ja alad, mida puhastada. Sa võid määrata seadme koristama igapäevaselt üldkasutatavaid eluruume, aga näiteks magamistoa põrandad tihti tolmu korjamist ei vaja, siis määrad nutitelefoni rakenduses magamistoa nö keelualaks, kuhu robot ei lähe.

robottolmuimeja kasutamine

Tõhusam koristamine

Robottolmuimejad on väikesed ja madalad ning pääsevad hästi jalgadel diivanite, voodite ja kappide alla, kuhu tavalise tolmuimejaga mugavalt toimetama ei pruugi mahtuda. Robotseadme kõrgus ei ole tavaliselt üle 10 cm. Igasugused kapi- ja voodialused on tuntud tolmurullide kogunemiskohad, mis võetakse sageli ette vaid suuremate kevadiste ja sügiseste suurpuhastuste ajal. Robottolmuimejate omanikel sellist probleemi ei teki, sest see mahub nende mööbliesemete alt tolmu võtma. 

Robottolmuimeja puhul võid kindel olla, et ta käib põhjalikult üle iga sentimeetri sinu kodust, samas tavalise tolmuimejaga koristades on kalduvus kiirustada ja mitte nii põhjalikult põrandat puhastada. Tänu tugevale imamisjõule töötab see eeskujulikult pehmemal vaibal ja ka kõval põrandakattel. Seadme tegevust on võimalik täpselt jälgida nutitelefoni rakenduse abil, kus on näha kodu põrandaplaan ja koristamiskorra ajal puhastatud ala. 

Robottolmuimejad on küll tublid ja nende tööaeg pikk, ent peab arvestama, et ta kipub olema aeglane. See läbib rahulikus ja ühtlases tempos kogu põrandapinna. Väikesed nurgad ja mitmed takistused, millest peab ümber manööverdama, võivad koristamise kiirust veelgi vähendada. Keskmise kahetoalise korteri puhastamiseks läheb sellel umbes 30 min, mis on paraku aeglasem, kui ise tehes. Mõnel juhul on tavalise tolmuimejaga põranda puhtaks tegemine vaid minutite küsimus – näiteks teades, et oodatud külalised on kohe-kohe ukse taha. Sellises olukorras saavad eluruumide põrandad tavalise tolmuimejaga korda oluliselt kiiremini.

Puhasta vaid sealt, kust vaja

Tsoonide puhastamine ei ole robotiga mingi probleem. Jah, nagu ka tavalise tolmuimejaga, on robotiga võimalik puhastada vaid sealt, kus vaja. Määra telefonis ala, mida koristada, ja jälgi seda kas või reaalajas oma telefoni ekraanilt. Kui sul ei ole igapäevaselt vaja terve elamu põrandaid puhastada, vaid soovid ainult elutoas ja köögis tihti seda teha, sööda robotile ette vaid selle ala. See on hea variant juhuks, kui oled kogemata midagi maha ajanud või soovid peale söögivalmistamist puhastada kööki ja söögilaua ümbrust. Koristamist vajavaid tsoone või just keelualasid, kuhu mitte minna, on võimalik mugavalt seadistada nutitelefoni rakenduses.

Kas väikese ala puhastamine tavalise tolmuimejaga on liiga keeruline? Aus vastus, ei ole. Robottolmuimejale kõige paremaks kaaslaseks ehk ongi kerge varstolmuimeja, mis on käepärane ja kiire lahendus väikeste lokaalsete segaduste likvideerimiseks. Nagu eelnevalt sai ka mainitud, robot on üsna aeglane tegelane. Selle aja jooksul, kui ta oma laadimisaluselt näiteks kööki jõuab, on akutolmuimejaga ilmselt maha läinud mustus juba kokku korjatud. Aga robot annab vabaduse tegeleda koristamise asemel meeldivamate tegevustega. Las see segadus jääda peale kokkamist – naudi samal ajal õhtusööki, kui robot tööd teeb.

Robottolmuimeja jaoks on vaja on robotisõbralikke tingimusi

Jah, robotit ei saa kahjuks niisama koristama lasta. Enne seadme tööle panemist tuleks põrandalt üles korjata sokid, juhtmed, mänguasjad ja muud väikesed, lahtised esemed. Robot töötab kõige paremini tühja põranda peal. Robotid on sensoritega varustatud ja üldiselt oskab see mänguasjade ja muude suuremate esemete puhul nendest mööda minna, ent probleemid võivad tekkida juhtmete, pikakarvaliste või narmastega vaipadega, maani ulatuvate kardinatega ja muude sarnase esemetega, kuhu robot kipub kinni jääma. Samuti tasub blokeerida kõrgemad, üle 2 cm astmed, kust robot ei pruugi üles tagasi saada. Kui robottolmuimeja on automaatse režiimi peal, peab olema meeles õigel ajal või enne kodust lahkumist üleliigsed asjad põrandalt üles korjata. Vastasel juhul ootab koju jõudes ees halb üllatus, avastades, et robot on vaid väikese osa elutoast jõudnud koristada, enne kui tal õnnestus kuskil juhtmetesse kinni jääda.  

Tavalise tolmuimejaga seevastu ei ole vaja mingit eeltööd enne koristamist teha. Ettejäävaid asju saad käigu pealt eest lükata, trepist üles tõsta ja väiksed astmed ei ole mingi takistus. Kui sul on niigi pigem minimalistlik, asjadest vaba elamine, sobib robot sinna keskkonda hästi. Kui aga laste mänguasju täis põrand on teie kodus tavaline nähtus, on robotil seal keerulisem hakkama saada.

Tolmukotti on vaja sagedamini puhastada

Roboti hooldamine ei erine kuidagi tavalise tolmuimeja puhastamisest ja korrashoiust. Siiski peab arvestama, et kuigi ühest küljest on seadme väiksed, kompaktsed mõõdud eelis, siis kaasneb sellega väiksem mahuti tolmu kogumiseks. Nende seadmete tolmukott oluliselt väiksem võrreldes tavalise seadme omaga ja sellest tulenevalt on vaja seda sagedamini puhastada. Eriti võib see tunda anda karvaste lemmikloomadega kodudes. Väiksema korteri puhul ei pea seda iga koristamise järel tegema, aga suurema pinna puhul võib vajalik olla. Arvestades, et automaatne koristaja säästab sulle 60 min nädalas vaba aega, siis 5 min hooldamisele kulutada ei ole just palju. 

Aku kestvus

Kui roboti ostmiseks läheb, siis tasub jälgida aku tööaega. Korterite ja väiksemate eramajade puhul see ilmselt probleemiks ei muutu, aga suuremate eramute omanikel on mõistlik valida kestvama akuga toode. Näiteks Vorwerk Kobold kolmanda põlvkonna mudel, mis töötab liitiumioonakul kestab tavarežiimis 60 min ja ECO režiimis umbes 90 min ning koristab selle aja jooksul ligikaudu 120 ruutmeetrit. Aku tühjenemisel läheb robot iseseisvalt laadija juurde, laeb end täis ning jätkab koristamist sealt, kus pooleli jäi. Jah, kuna robot liigub automaatselt ja saab ise laadimisalusele minekuga hakkama, siis see otseselt ei ole segav faktor, kuid siiski kokkuvõttes pikendab koristamisele kuluvat aega. 

Hoiustamine

Robottolmuimeja hoiustamisele tuleb veidi teisiti läheneda võrreldes tavalise tolmuimejaga. Tavalise tolmuimeja võid lihtsalt garderoobikappi või majapidamisruumi suletud uste taha peita, siis robot peab olema iga hetk valmis liikuma. Toote laadimisalust saab paigutada vaid vabade pistikupesade lähedusse, mis mõnel juhul määrab seadme paiknemiskoha ette ära. Samuti ei tohi takistusena olla ees kõrgeid astmeid, kuna muidu ei pääse see ülejäänud elamist koristama. Õnneks on robot üsna kompaktne ja viisaka välimusega, ega jää toanurgas liiga silma. Selle kõrgus ei ole tavaliselt üle 10 cm ja nii on seda võimalik ka mõne kõrgemate jalgadega kapi või riiuli alla paigutada. 

Hind ja kvaliteet

Robottolmuimejaid on turul juba erinevaid ja iga aastaga tuuakse juurde nende uusi generatsioone, mis on aina targemad, võimsamad ja tõhusamad. Tänu sellele, et toodete pakkumine on paranenud, on hind mitmekesisemaks muutunud. Nii võivad nende seadmete hinnad olla alates mõnesajast eurost kuni tuhandeni ja rohkemgi. Meie hinnangul käivad hind ja võimekus üldiselt siiski käsikäes, mistõttu tasuks põhjalikult erinevaid tooteid uurida, vaadata nendega läbiviidud koristamisteste ja küsida nõu. Kui teie elamises on puitpõrandad, siis pole toote võimsus ja tööaeg niivõrd kriitiline, ent vaipkatete puhastamisel muutub see väga oluliseks. Ainult soodsa hinna järgi valikut tehes ei pruugi sa oma uue seadmega pikas perspektiivis rahule jääda. Oluline on, et ostukorvi jõuaks parima hinna ja kvaliteedi suhtega toode. 

robottolmuimeja kasutamine telefoniga

Kas robot asendab tavalise tolmuimeja?

Robottolmuimeja on väga mugav lahendus, mis tagab regulaarselt puhtad põrandad, ilma et sa sellele palju mõtlema peaks. See on üks ideaalsemaid tooteid inimesele, kes kodu koristamisega üldse tegeleda ei taha. Automatiseeri roboti töötamisajad, vali tsoonid ja elamine saab puhtaks olenemata sellest, kas sa ise üldse oled samal ajal kodus. Mobiilirakenduse abil on robot ühendatud kodusesse WIFI võrku ning võimaldab sul saada täielikku ülevaadet roboti tööst. Robottolmuimejal on mitmeid eeliseid, eriti kiire eluviisiga inimestele, kes tahavad, et põrandad oleks puhtad juba enne, kui nad koju sisse astuvad. See on tänuväärne seade ka laste ja koertega majapidamistes, kus on vaja regulaarselt põrandaid puhastada ilma suure vaevata. 

Siiski on mõned aspektid, millega peab enne tavalise seadme ära viskamist arvestama. Pea igas elamises siiski leidub väikseid nurkasid, kuhu robot hästi ei pääse, treppe, kus robot liikuda ei saa. Vaipade puhastamine on samuti trikiga koht. Nendel seadmetel on kalduvus vaiba narmastesse kinni jääda või õhukesed vaibad endaga kaasa viia. Mitmekorruselises eramus elamine tekitab samuti roboti kasutamisele piiranguid – näiteks, kas selle tööaeg on piisav ja kuidas ülemise korruse koristamine lahendada. Samas tavaliselt alumisel korrusel paiknevad eluruumid – esik, köök, elutuba, söögituba – ilmselt vajavadki sagedamini koristamist võrreldes ülakorruse magamistubadega. Nii võibki robot vastutata nende ruumide igapäevase puhtuse eest. 

Miks eelistada üht või teist?

Robottolmuimejad on asendamatud tooted inimestele, kes kiire eluviisi tõttu koristamisega tegeleda ei jõua või lihtsalt ei taha, ent kes hindavad pidevalt puhtaid pindasid oma jala all. Automaatne seade teeb eluruumid tolmust puhtaks 30 min – 90 min jooksul, olenevalt ala suurusest. Roboti koristamine eeldab, et maas ei leba mingeid takistusi, aga kui sa oled niigi korraarmastaja, siis ega neid vist ei olegi. Jah, kui sul on tühjad puitpõrandad ja tahad automaatset puhtust, on robot sinu jaoks ideaalne toode, tänu millele jääb sulle rohkem vaba aega. Kui su elamisest leiab ohtralt vaipkatteid, eriti pikakarvalisi vaipasid, siis on tavaline tolmuimeja hetkel veel mõistlikum variant. Uus automaatne robot on hea planeeritud koristustöödeks, ent kui sa sageli tunned, et tahad kiirelt puhastada köögipõranda peale kokkamist või elutoa laste mängimise järel, siis on tavaline tolmuimeja käepärasem. Vali lisaks robotile majapidamisse varstolmuimeja, mis roboti puudujäägid ära katab – nii on kindlasti kõik olukorrad sul kaetud. 

Kui oled otsimas enda majapidamisse nutikat robotit, siis tutvu lähemalt Homeyardi valikuga. Vorwerk Kobold on kolmanda põlvkonna mudel, mis on ka Ajakirja Digi testivõitja. Robotil on enam kui 10 sensorit, mille abil suudab see liikuda mistahes takistuse ümber. Kuni 2 cm kõrgused takistused on roboti jaoks käkitegu ning robot mahub hästi ka jalgadega diivani alla. Selle navigeerimistehnoloogia ei ole ainuke, millega see robottolmuimeja muljet avaldab – lisaks on sellel ka efektiivne ja vastupidav mootor, tugev imemisjõud ja innovaatilise ehitusega hari, mis võimaldab veelgi paremat puhastustulemust. Tutvu lähemalt robottolmuimejaga siin.