Blogi

Milleks osta endale sääsepeletaja?

Milleks osta endale sääsepeletaja?

Sääsed on Eesti suveõhtute vältimatud ja igavesti tüütud kaaslased. Ükskõik kuhu ka ei läheks, ikka piniseb lähedal mõni sääsk. Sääsespreid ja küünlad võivad veidi aidata kuid parem ning jätkusuutlikum lahendus on endale hankida sääsepeletaja. Niiviisi võid rahus masina aeda jätta ning sääsepeletaja tagab meeldiva ja sääsevaba suveõhtu.

Kes on sääsk?

Eesti on üks sääserikas maa ning siinses looduses võib leida kuni 30 erinevat liiki pistesääski nagu näiteks hallasääsk, linnusääsk, soomussääsk, metsasääsk ja laulusääsk. Kõige rohkem on Eestis metsasääski. Verd imevad emased sääsed. Eestis olevad sääsed on tülikad kuid ohutud. Nende hammustused tekitavad kihelust ja ebamugavust. Mitmes troopilises riigis on olukord veidi teistsugune, kus sääsed levitavad nakkushaigusi nagu malaaria ja kollapalavik.

Sääsed on kõige aktiivsemad kevadest sügiseni kui ööpäevane keskmine temperatuur on üle 8-9 kraadi. Sääskede hulk on ka aja jooksul kasvanud tänu ininkonna populatsiooni tõusule. Mida rohkem inimesi, seda parem sääskedele! Inimesteni jõuavad sääsed läbi oma haistmismeele, mis tunneb ära süsinikdioksiidi lõhna, mida inimesed hingates eritavad.

Sääsed pesitsevad seisvates veekogudes ning seda isegi väikestes veekogudes nii, et kindlasti tasub oma ümbruskond üle vaadata, et seal ei leiduks sääskedel soodsaid tingimusi.

Kuidas end kaitsta sääskede eest?

Kõigepealt peaks vaatama oma ümbruses ja kontrollima, et seal poleks kohti, mis võiksid soodustada sääskede ja sääsevastsete kasvu. Selliseks kohtades võivad olla seisvad veekogud, näiteks vihmavesi, mis on jäänud ämbrisse jne. Kui Sul on aias mõni tiik seisva veega, siis tasuks sinna tuua kalu, mis sööksid sääski.

Akna ette tasuks riputada sääsevõrgud ning suvisel ajal metsa minnes tasuks katta end heledate riietega, kuna heledad riided kiirgavad vähem soojust. Kui riided on piisavalt tugevad, siis ei suuda sääsk sealt läbi ka hammustada, nii et tasub end korralikult katta.

Kasutada võib sääsespreid ja sääski tõrjuvaid küünlaid. Mõned taimed ajavad ka sääski eemale nagu näiteks sidrunihein, pune ja basiilik.

On olemas ka sääskedepüüdjad, mis tõmbavad emaseid sääski ligi (neid, kes inimesi hammustavad), et neid seejärel tappa ja läbi selle vähendada sääskede arvu ümbruskonnas nii, et ei sünniks uusi sääski. Masin eritab süsinikdioktsiidi, mis jäljendab inimeste või loomade lõhna ning kutsub sääsed ligi. Tänu sellele tõmbavad nad ligi ainult verdimevaid putukaid, mis on suureks plussiks. Sääsepüüdjatega on üks probleem siiski – inimesed tõmbavad sääski rohkem ligi kui sääsepüüdja. Kui sääsepüüdja asetseb õues inimeste keskel, siis tulevad sääsed eelkõige inimeste juurde.

Lisaks sellele on sääsetõrjeid, mis kasutavad heli, et sääski ära ajada, kuid nende suhtes pole piisavalt tõendust, et see tegelikult töötaks. Samamoodi ei ole ka sääski tõrjuvad käevõrud väga efektiivsed kuna sääsed hoiavad siis eemale käevõrust, aga võivad siiski näiteks Su jalga hammustada.

Sääsepeletajad

Et ennast kaitsta nende tüütute putukate eest on mõttekas endale soetada üks sääsepeletaja ning paigutada see oma aeda. Sääsepeletaja töötab kuue tunnisel akul ning  ta tekitab sääsevaba pinna lõhnatult. Sääsepeletaja on ka palju efektiivsem kui sääsespreid, küünlad või käevõrud. Masinate ainukeseks miinuseks on, et need ei pruugi sama hästi töötada tuulistes tingimustest kui tuulevaiksuses.

Sääsepeletajaid on mitu. Eestis on parimateks valikuteks ThermaCELLi mudelid.

Thermacell MR300 tõrjub sääski 21m² suuruselt pinnalt ning seda on kerge endaga kaasas kanda, tehes sellest hea abimehe nii oma suvilas kui ka looduses matkamisel.

Thermacell Halo Mini näeb stiilne välja ning peletab sääski samuti 21m² pinnalt ning ka seda on lihtne kaasas kanda. Halo Mini on MR300st pisut raskem ning ka välja nägemine on veidi teine.

Kolmandaks valikuks on Thermacell E55, mis kaitseb 29m² suuruse ala sääskete eest ning, mida saab samuti endaga kergesti kaasas kanda. E55 eeliseks on, et kuna see ei kasuta gaasi, siis saab teda ka lennule kaasa võtta. Lisaks, saab teda laadida telefoni laadijaga.

Sääsepeletajate plussid

  1. Sääsepeletaja on väga efektiivne.
  2. See ei lõhna ega tekita toksiine. Selletõttu on ta hea alternatiiv sääseküünaldele, mis võivad mõned inimesel peavalu tekitada.
  3. Sääsepeletaja on pikaajaline lahendus sääseprobleemile. Sääsesprei toime kestab vaid mõne tunni, kuid sääsepeletaja toime jääb nii kauaks kuni masin töötab (ning seda saab lihtsasti laadida).
  4. Sääsepeletaja võib töötada aastaid.
  5. Selle jaoks ei ole vaja palju teha. Lihtsalt lülita masin sisse!
  6. See ei ole lastele ega lemmikloomadele ohtlik.
  7. Sääseletajat on lihtne endaga kaasas kanda.
  8. Seda on lihtne kasutada.
  9. Sellel on laaditav patarei.

Kelle jaoks sobib sääsepeletaja?

Sääsepeletaja on hea lahendus neile, kellel on ümbruses palju sääski ja, kes soovivad nendest lahti saada. Ka sobib see neile, kellel on suur aed, lemmikloomad või lapsed ning kes ei soovi kasutada lõhnavaid sääsetõrjemeetmeid. Lisaks, on see sobilik inimestele, kellel pole palju aega sääsetõrjele kulutada.

Kuidas sääsepeletaja töötab?

Sääsepeletaja hoiab sääsed eemal ning kasutab nähtamatut ja lõhnatut tõrjet.

Kuidas kasutada sääsepeletajaid?

Tähtis on teada kuidas sääsepeletajat õigesti kasutada, et Sa saaksid sellest maksimaalse kasu.

  • osta enda aia jaoks õige suuruseline sääsepeletaja. Kui soovid kaitsta suurt pinda sääskede eest, siis on Sul selleks vaja võimsamat sääsepeletajat, mis katab õiget pinda.
  • leia endale sobiv tehnoloogia ja sobiv disain.
  • asetse sääsepeletaja õigesse kohta, et ta ajaks sääski just sealt minema.
  • anna sääsepeletajale piisavalt aega, et oma tööd teha. Erinevalt sääsespreidest ei tööta sääsepeletaja koheselt. Mida kauem sääsepeletajat kasutada seda rohkem sääski ta eemaldab Sinu ümbruskonnast. Kui elad kohas, kus on palju sääski, siis võib see protsess võtta natuke aega.

Sääsed on ühed tüütud olendid kuid tänapäeval on mitmeid lahendusi saadaval nii, et piinlema ei pea! Alati on hea kasutada nii palju sääsetõrje meetmeid kui võimalik – vaadata oma ümbruskond üle, et seal poleks seisvaid veekogusid, soetada akendele sääsekaitsed, kanda heledaid riideid ning kasutada kas sääsespreid, sääsepeletajat või muid sääsetõrjemeetmeid.